Hodowle i popyt

W przeszłości pierwotnym regionem hodowli Appenzellerów był oczywiście Appenzell. Obecnie rasa ta jest hodowana w różnych miejscach na obszarze całej Szwajcarii. Coraz więcej hodowców z innych państw / w szczególności Holandii i Niemiec / kupuje wspaniałe psy ze Szwajcarii, aby wzmocnić swoją linię hodowlaną. To jest dla nas zastanawiające, ponieważ założenia co do hodowli w Szwajcarii są bardzo małe.

Tak obecnie jak i w przeszłości 95% hodowców w Szwajcarii to farmerzy. Natomiast w Holandii i Niemczech – odwrotnie tylko 5% hodowców żyje na farmach. Interesujące jest, że odnośnie tej rasy nie ma specjalistów, tylko zamiłowani w Appenzellerach hobbyści, którzy starają się zachować tę wciąż naturalną i zdrową rasę aby pozostała jaka jest.       Właściwie odchowane szczeniaczki na Advance – pedigree i zaszczepione są sprzedawane przyszłym właścicielom nie wcześniej niż 10- tygodniowe w cenie 1000 CHF. Psy do hodowli są oceniane przez expertów zanim zostaną zaakceptowane do krycia np. testowany jest ich charakter . Egzemplarze słabe, mało stanowcze, bezsilne nie będą brane do hodowli. Przy parowaniu psów jeden z partnerów musi być wolny od dysplazji , drugi może mieć stopień C i podlega to stałej kontroli jak również i ich powierzchowność.

opyt na Appenzellery wzrasta i jest większy niż możliwości hodowlane. W dzisiejszych czasach Appenzellery znajdujemy w całej Europie, głównie w Holandii, Niemczech, Austrii, Francji, Belgii, Danii jak również poszukiwane są coraz bardziej w USA i Pd Ameryce.

tłum. artykułu Ines Doos z Szwajcarski Klub Appenzellera